• Reşat Nuri Sk. No:96/12 Ayrancı Çankaya Ankara

27

27

Akrep

Akrep eklem bacaklı hayvanlar grubunda incelenir ve zehirli bir hayvandır. Akrep hayvanlarda öldürücü bir üstünlüğe sahiptir. İnsanlarda ise felç, kısmi yaralama, sancılı bir iz hatta öldürücü bir etkiye kadar gitmektedir. Akrebin bedeninde dört çift ayağı bulunur ve ön tarafında bir çift kıskacı bulunur. Akrep avını bu kıskacıyla yakalar. Akrep diğer haşereler gibi yumurta ile çoğalmaktadır. Akrepler dünyanın her yerinde ve her bölgesinde bulunmaktadırlar.

Akrepler yalnız yaşamayı seveler ve toplu halde görünmezler. Akreplerde diğer hayvanlar gibi anten yoktur, Akrep ayakları üzerinde ki özel algılar sayesinde çevreden haberdar olur. Akrepler diğer haşerelerden farklı bir yapıya sahiptir.
Akrepler besin olarak haşereler ile beslenirler. Akrep sokması sırasında insanların vakit kaybetmeden doktora gitmeleri gerekmektedir. Yoksa bunun sonucu felç hatta ölümcül olabilir.

Akrep ilaçlama yapılırken öncelikli olarak bakılması gereken yerler evler, binaların bodrum ve çatı katlarıdır. Akrepler buralardan evlerin iç kısımlarına doğru girmektedirler. Akrep sokmasından sonra görülen iğnelenme, ısırılan yerde karıncalanma, aşırı duyarlılık ve üşüme hissi, titreme ve halsizlik, nabız yükselmesi yeme ve içmede yutkunma sorunu, konuşma zorluğu ve idrar güçlüğü gibi belirtileri mevcuttur.

Akrep ilaçlaması çok ciddi bir husustur.

Birçok akrep çeşidi mevcuttur. Bu çeşitlerin bazıları zehirsiz fakat tehlike arz eden türlerdir. Akrep sokmalarına ve yaralanmalarına dikkat edilmelidir.

Birçok akrep çeşidi karlıağaç akreplerdsadsa bölgeler hariç hemen hemen her yerde, ormanlık bölgelerde, çöllerde, taşlık ve kayalık yerlerde yaşarlar. Genellikle tropikal ve tropikaltı iklim kuşaklarında yaygındırlar.

Akrepler fazla sıcaklığa duyarlı ve neme bağımlı olduklarından her zaman ılık ve ıslak bölgeleri tercih ederler. Gündüz, taşların altında, duvar yarıklarında, kurumuş ağaç kabukları altında ya da yer altında kazdıkları dehlizlerde rastlamak mümkündür. Geceleri aktiftirler ve kaygan yüzeylere tırmanamazlar.

Akrep çeşitleri ise şöyledir; kalın makaslı akrep, kalın kuyruklu akrep, İtalyan akrebi, karpat akrebi, toprak üstü, toprak altı, sarı ve siyah akrep olmak üzere ayrılır. Bazı türlerin zehri yoktur fakat bazıları hastalık yayabilir ve ölümcüdür. Hangi türü olursa olsun sağlığa zararlı ve tehdit edicidir.

Akrep çeşitleri ve özelikleri:

Toprak üstü akrep çeşitleri;

Ağaç Akrepleri ( arboreal akrepler) Ağaç yarıklarında ve ağaçların kabukları arasında bulunurlar. Kozalıklı bir ağaç türünün40 müstünde yaşarlar.

Taş altı Akrepleri ( litofilik akrepler): Taş altlarında kaya yarıklarında yaşarlar.

Toprak altı akrep çeşitleri;

Kumcul akrepler (psammofil akrepler): Çöl gibi yumuşak kumlu ortamlarda yaşarlar, geniş ve büyük tırnakları ile sert uzun kıl taşırlar.

Kazıcı akrepler (fossorial akrepler) : Kısa sert ve kuvvetli bacaklara sahiptir.

Akrep çeşitlerinin karakteristik yapıları ile çok kolay tanınan ve uzunlukları 13–220 mm arasında değişen eklem bacaklılardır. Yaşadıkları ortama göre saman renginden sarıya, açık kahverenginden siyaha kadar değişen tonlarda renklere sahiptir. Sırttan ve karından basık olup vücutları, başlı göğüs ve karın olmak üzere iki bölümden oluşur. Bazı akrepler 8 yıla kadar yaşasa da doğada akreplerin ömrü azdır.

Akrep; doğası gereği beslenme amacı ile yiyecek bulabileceği alanlara yuvalarını taşırlar. Gündüzleri serin yerlerde bulunan akrepler geceleri evlerinizin içlerine girerek yatak, yorgan, ayakkabı gibi yerlerde saklanabilirler.

Akrep; kendinin tehlike altında olduğu durumlarda saldırmaktadır. Aksi halde saldırgan değildir. Akrepler genel olarak zehirlidirler. Bu zehir seviyeleri çeşitlerine göre değişiklik göstermektedirler. Türkiye' de görülen akrepler arasında öldürücü etkiyi gösteren akreplerin geneli Güneydoğu Anadolu Bölgemizde görülmektedir.

Akreplerden korunma yolları; akrepler genelde çatı katlarına, depolar molozların arasına yuva yaptığından özellikle bu bölgelerin yıllık ilaçlama yapılmasına özen gösteriniz. Açık pencere ve kapılara yapacağınız sinekliklerde bu gibi haşere ve böceklerin evlerinize girmesini engelleyecektir. Genede bunların kesin çözüm olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Tek çözüm akrepler için özel uygulanan kokulu yada kokusuz olarak uygulanan özel ilaçlama firmaları ile çalışarak kesin çözümü elde edebilirsiniz.

Akrep ilaçlama da dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Çok çabuk çoğalan Akrep; görüldüğü yerde öldürülmesi ile bir daha görülmeyeceği anlamına gelmez eğer yuvasında çoğalmış ise zaman içerisinde evinizde akrep görmeye devam edeceksinizdir. Akrep İlaçlama olarak evinizin özellikle akreplerin yuva olarak kullanacağı bölgelerin uzmanlar tarafından hazırlanan özel ilaçlar ile özel teknisyen ekipler tarafından detaylıca temizlenmesi gerekmektedir.

Eklembacaklı türünden olan akrep; altı bacaklı, iki kıskaçlı ve kıvrık kuyrukları ve ucunda bulunan iğnesi ile çok zehirli canlılar arasındadır. Kurak ve sıcak iklimin olduğu bölgelerde sık görüşen akrep; nüfusun yoğun olduğu bölgelerde beslesin ihtiyacını karşılamak için bulunmaktadır. Geceleri avlanan akrep; bilinenin aksine gözleri vardır ama gece avlandıkları için görmeye gerek duymamaktadır çünkü bacaklarında bulunan algı yeteneği ile yerde olan oluşan en küçük titreşimleri hissedebilir. İzmir bölgesinde nüfus çok yoğundur ve özellikle yaz aylarında turizm açısından artan nüfus ile birlikte sıcak havaların artması ile çevrede akreplerinde sayısında da artış olur. İzmir akrep ilaçlama firması olarak tüm il genelinde bulunan böcek ilaçlama servisleri ile sizlere yardımcı olmaktayız. İ

Sayfamızı Paylaşın
  • Etiketler: