• Reşat Nuri Sk. No:96/12 Ayrancı Çankaya Ankara
İlaçlama Nasıl Yapılır ?

08

08

İlaçlama Nasıl Yapılır ?
Haşere sorunlarından kalıcı olarak kurtulabilmek için üç ana mücadele yöntemi kullanılmaktadır. Bunlar sırası ile Kimyasal Mücadele, Biyolojik Mücadele ve Fiziksel Mücadele yöntemleridir.
 
İçeriğinde bulunan zehirli kimyasal ilaçlarla zararlıları ve bunların yol açtığı hastalıkları yok etmek için uygulanan mücadele yöntemine kimyasal mücadele yani ilaçlama denir.
 
Öncelikli olarak her ilacın tüm haşere türlerine karşı etkili olmasının mümkün olmadığının bilinmesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki; Her haşere farklı bir vücut anatomisine sahiptir ve haşere üzerinde kullanılacak olan ilaç ve ekipmanlarda buna paralel olarak değişiklik göstermektedir.
 
Uygulama yapılacak alan için ilaçlama yöntemi belirlenirken dikkat edilmesi gereken temel unsurlara mutlaka dikkat edilmelidir. Aksi takdirde kesin kalıcı çözüme ulaşmak nerede ise imkansızdır.
 
Bu temel unsurları kısaca üç ana başlıkta inceleyebiliriz;
 
  •     Alan üzerinde hangi tür haşereye karşı ilaçlama yapılacağı
  •     Uygulama yapılacak alanın fiziki yapısı
  •     Alan etrafında bulunan çevresel etkiler
 
Tüm bu ana unsurları dikkate aldıktan sonra ilaçlama yapılacak haşerenin yapısına ilaçlama yöntemlerini  Kokusuz ilaçlama- Kokulu İlaçlama, Jel İlaçlama, Larvasit Mücadele ve hacimsel mücadele ve kemirgen mücadele olarak ana başlıklar altında inceleyebiliriz.
Haberimizi Paylaşın