• Reşat Nuri Sk. No:96/12 Ayrancı Çankaya Ankara

13

13

Sinekler

Karasinek:

Karasinek uçan bir haşeredir. Sinek türleri arasında diğer sineklerden daha büyük yapılıdır. Karasineğin bedeninde ufak tüyler vardır. Genel olarak karasinek siyah ve gri renktir. Karasinekte 6 ayak vardır. Karasinek uzun mesafeler uçabilir. Karasinek her ortamda bulunabilen bir canlıdır. Karasinek dağ başı, çöl ortamı, temiz pis çok yerde yaşar. Karasinek çöplük, lağım, bataklık gibi yerlerde de bolca bulunur, buralarda yuva yapar. Karasinek bitki ve meyve suyu, et gibi besinlerle beslenir. Karasinek yumurtalarını yediği besinlerin üzerine ve konduğu yerlerde bırakır. Karasinek her yumurtlama döneminde 150-200 yumurta bırakabilir. Karasinek yumurtaları uygun ortamda aynı gün içerisinde yumurtadan çıkar. Karasinek yumurtaları içinden çıkan yavrular larva halinde olur. Larvalar 1 hafta içerisinde kanatlı yavrulara döner. Karasinek çok pis ve mikrop taşıyan bir böcektir. Karasinek konduğu yerlere hastalık ve değişik mikropları da beraberinde taşır. Karasinekten insana bulaşan hastalıklar; kolera, verem, dizanteri, hepatit, çocuk felci, gıda zehirlenmesi gibi hastalıklardır. Karasinek ilaçlamasında sineğin ana kaynağı bulunmalı orası ilaçlanmalıdır. Dişi bir karasinek ölene kadar 250 milyon yumurta bırakabilir. Bir karasinek 1 haftada ergin hale gelir, karasinek en fazla 2-3 hafta kadar yaşayabilir. Karasineğin ömrü kısadır.

Sivrisinek:

Dünyada 3000 sivrisinek vardır. Birçok sivrisinek kan emmek için insana gelmez. Sivrisineğin sadece dişisi kan emer. Dişi sivrisinek yumurta yapabilmek için kana ihtiyaç duyar. Erkek sivrisinekler meyve ve çiçeklere konarak bitki özlerini yer. Dişi sivrisinek avının yerini 3 bacağı ve duyargaları sayesinde bulur. Sivrisineğin alıcıları ter, nem ve koku alır. Bazı insanların ter kokuları sivrisinek için çok caziptir, bu insanlar daha çok sinek ısırığı ile karşılaşabilir. Sivrisineğin ağzının altındaki kesede iki tüp ve keskin ağızlı bıçak bulunur. Sivrisinek önce deride bıçağı ile delik açar, ağzında bulunan tüplerden 1 tanesinden tükürük salgılar. Sivrisineğin tükürüğü kanın pıhtılaşmasını önler. Sivrisinek bu şekilde kolaylıkla kan emer. Sivrisinek anofel ve Küleks adı ile 2 guruba ayrılır. Sivrisinek kirli su birikintilerinde üreme yapar. Sivrisinek 3 dönemde yumurta, larva ergin olmak üzere ömrünü tamamlar. Sivrisinek canlıların olduğu bölgelerde daha yoğun görülürler. Sivrisinek sıtma, humma, beyin iltihabı, fil hastalığı gibi hastalıkların insanlara bulaşmasını sağlar. Sivrisineklerin çoğalması için fotosentez yapan suya ihtiyacı vardır. Etrafınızda kovada su varsa eski lastik gibi nesnelerin içerisine biriken yağmur suları sivrisineğin çoğalması için idealdir. Sivrisinek havada uçarken çiftleşir. Erkek sivrisinek dişi sivrisineği kanat çırpma sesinden tanır. Sivrisinek çiftleşmesinden kısa süre sonra erkek sinek ölür. Kurbağalar, balıklar, kertenkeleler, bukalemunlar, kuşlar, yarasalar sivrisineğin düşmanıdır. Sivrisinekte işitme yeteneği iyi gelişmiştir. Johnston organı denilen organ sivrisinekte ses dalgası ve titreşimleri alan organıdır. Sivrisineğin kafasının 2 tarafında bulunur. Çok sayıda duyu hücresinden oluşmuştur. Bu duyargalar dik vaziyette iken işlemini yapamaz.

Sivrisinek hakkında bilinmeyenler;
*Dişi sivrisinek her defasında 200-300 yumurta bırakabilir.
*Dolunay çıktığı zaman sivrisineğin ısırma işlemi 500 kat fazladır.
*Sivrisinek yumurtaları kurumuş şekilde 5 sene yaşayabilir.
*Sivrisinek yaşamı boyunca 250km yol kat edebilir.
*Sivrisinek saniyede 500 defa kanat çırpar.
*Dolunay çıktığı zaman sivrisineğin ısırma işlemi 500 kat fazladır.
*Kan emen sadece dişi sivrisinektir.

Tatarcık:

Tatarcık bir tür sineğe verilen isimdir. Yapı olarak küçük bir sivrisineğe benzer. Tatarcık renk olarak, kirli sarı veya mat renklidir. Tatarcık sineğinin bedeni tüylerle kaplıdır. Tatarcık ufak yapılı bir böcektir. Tatarcık sineğinin tüylü yapısı tatarcığın diğer sineklerden kolay ayrılmasını sağlar. Tatarcık sineğinde 6 tane ayak bulunur. Tatarcık sineğinin boyu 3-5mm arasında değişir. Tatarcık sineği genel olarak hayvan ağılında, çamurluklarda, bataklıklarda, lağım suyu atıklarında yaşar. Tatarcık evlerde kullanılmayan köşelerde, loş ışık alan odalarda görülür. Gündüz pasif olan tatarcık, gece aktif olarak yaşar. Tatarcık sineği insanı ısırdığında kızarıklık, kabarıklık, kaşıntı durumları görülür. Tatarcık kan emerek beslendiğinden, hastalık bulaştırabilir. Tatarcık insanlara sarıhumma, tavuk hastalığı, bağırsak hastalıkları, viral hastalıklar ve ateşli hastalıklar bulaştır. Tatarcık humması Tavuk hastalığı, bağırsak, kurtları, Şark çıbanı,  birçok virüsün insana bulaşmasına sebeptir. Tatarcık ısırmasında insanda ısırılan yerde kabarcıklar, şişme, kaşıntı oluşur. Tatarcık ısırdıktan sonra insanlarda iştahsızlık, halsizlik, mide bulantıları, kabızlık, şiddetli ateş, baş eklem ve kas ağrıları gibi şikâyetler görülebilir. Tatarcıklar besin olarak meyvelerin suyunu ve meyve özü de içerir. Tatarcıklar kan ile beslendikten sonra yumurta 2 – 3 gün içinde yumurta bırakır. Dişi tatarcık nemli ve sulu ortama yumurtasını bırakır.

Sayfamızı Paylaşın
  • Etiketler:
  • web